Telefonla Sipariş Verin Whatsapp hattımız

Derin Dondurucuda Hangi Gıda Ne Kadar Süre Saklanır?

derin-dondurucuda-hangi-gida-ne-kadar-sure-bozulmadan-saklanir
20 Ocak 2020 0 Comments

Et balık ve bunlardan üretilen türev ürünlerin saklama süresi, ürünün satın alındığındaki tazeliği, içindeki yağ ve su miktarına göre değişir. Hayvansal yağ miktarı arttıkça gıdaları saklama süresi kısalır. Kırmızı çiğ et buzdolabında dondurulmadan en fazla 3-4 gün sağlıklı bir şekilde yenebilir durumunu koruyabilir. Sosis ve salam gibi ürünler paketleri açıldıktan sonra 5 gün, füme etler de en fazla 6 gün yenebilir özelliklerini korurlar.

Kırmızı et derin dondurucuda 6-12 ay, sosis ve salam 1-2 ay saklanabilir. Füme etleri dondurmaksa pek de iyi bir fikir değildir. Çiğ et ve balık ürünleri tüm benzerlerinde olduğu gibi bakteri üretirler çok düşük veya çok yüksek ısı bu bakteri oluşumunu durdurur ve en aza indirir. Pişirme bu bakteri oluşumunu ortadan kaldırmanın bir yolu olarak da değerlendirilmelidir.

Derin dondurucunuza koyduğunuz çiğ et ve balık ürünleri veya bunların türevleri gıdalar diğer yiyeceklerinizle temas etmemelidir. Bu sebeple bu tarz ürünleri kapalı kaplarda veya buzdolabı poşetlerinde muhafaza ederek derin dondurucunuzda saklamanız daha sağlıklı bir yöntemdir.

Donmuş et ve balık ürünlerini çözdürülmesi bir gün evvelden buzdolabının +4 derece sıcaklıktaki bölümüne alınarak sağlanması daha sağlıklıdır. Donuk et ve balık gibi ürünlerin su içine bırakılıp sularını değiştirerek hızlı çözülmelerine çalışmak doğru değildir. Pişirmeye başlamadan et veya balığın oda sıcaklığına gelmiş olması yumuşak olmasını kolay çiğnenmesini de sağlayacaktır.

Dondurucuda dondurulan et ve balık gibi gıdalar çözülmeleriyle birlikte bozulmaya bozulma süreçlerine başlamış olurlar. Gıda zehirlenmesi riskleri de çözülme sürecinin devamıyla birlikte artmaya başlar. et, tavuk gibi bozulma süreleri diğer gıdalara göre kısa olan bu tür gıdaları çözdürürken hiçbir müdahalede bulunmadan buzdolabında +4 derecelik bölümde tutarak çözdürmek en sağlıklı yöntemdir.

Sebzeler gibi et ve balık gibi ürünlerin dışındaki gıdaları sıcak ya da soğuk suyun içerisinde çözdürmenin bir sakıncası yoktur. Ayrıca bu ürünler direkt yemeğin içerisine katılarak da olarak çözdürülebilirler. Bunun yanında çözdürülmüş besinler ikinci kez tekrardan kesinlikle dondurulmamalı hemen tüketilmelidir.

Yorum yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.