Telefonla Sipariş Verin Whatsapp hattımız

Et Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

et pisirme yontemleri nelerdir
20 Ocak 2020 0 Comments

Et pişirmek, ette bir dizi değişim gerçekleştirir. Sert lif ve bağ dokusu pişirme sonucu kırılır ve bu da çiğnemeyi ve etin sindirilmesini kolaylaştırır. Aynı zamanda besinlerin daha iyi emilimine kolaylık sağlar. Etin pişirilmesi, etteki zararlı bakterileri öldürür, bir manada onu dezenfekte eder, bu da hastalık ve hatta nadir de olsa ölümle sonuçlanan gıda zehirlenme risklerini en aza indirir.

Etin pişirilme şekline ve ne kadar süreyle pişirildiğine bağlı olarak besin değeri azalabilir. Pişirme yöntemlerini tercihte besin kaybını en aza indirgeyen ve en az zararlı kimyasal madde üreten yöntem sağlığa faydasını en üst düzeye çıkaracaktır.

Fırında, sıcaklığı 148 – 219 °C ve pişirme süresi etin türüne ve hayvanın hangi bölgesinden oluşuna bağlı olarak 30 dakikadan bir saat ya da daha fazla olabilir. Fırında kızartma, C vitamini kayıplarını en aza indiren sağlıklı pişirme yöntemlerindendir. Ancak, yüksek sıcaklıklarda uzun pişirme süreleri, etten damlayan et sularında %45’a kadar B vitamini kayıplarına sebep olabilir. Bu et sularını tekrar sos olarak kullanmak veya etle servis etmek, besin kaybını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Mangal ve ızgara, yüksek sıcaklıkla pişirme yöntemidir. Izgara- mangal sıcaklıkları genellikle 195 – 235 °C arasında değişir. Izgara veya mangalda et pişirme ülkemizde yaygındır. Özellikle biftek veya köfte bu şekilde pişirilirse ayrı bir lezzet kazanırlar. Fakat bu pişirme şekli zararlı kimyasalların oluşumuna da yol açabilir. Et mangalda-ızgarada pişirilirken yağı erir ve ızgaraya veya pişirme yüzeyine damlar. Bu, ete kadar yükselebilen ve etin içine nüfuz eden zehirli bileşikler oluşturur.

Haşlama ve güveç, pişirme süresi genellikle diğer pişirme şekillerinden daha uzun olmasına rağmen, pişirme ısısı daha düşüktür. Buna karşın suyunda 90 °C üzerindeki sıcaklıklarda uzun süre pişirilmesi et proteinlerinin sertleşmesine neden olabilir. Güveçte veya kızartma şeklinde pişirmek için uzun pişirme süreleri, B vitaminleri vs. gibi besin değeri kaybına sebep olabilir. Pişme sıvılarının tüketilmesi, bu vitamin kayıplarını önemli ölçüde azaltabilir. İçinde piştiği suyu ile servis edilmesi ve tüketilmesi tercih edilmelidir.

Tavada, saçta kızartma, bu yöntemde yiyecek pişme süresince alt üst edilir, pişirme süresi çok kısadır. Bu yöntemlerde ısı diğerlerine nazaran çok yüksektir. Bu da etin lezzetinin korunmasına yardımcı olur kurumasını engeller. Tavada kızartma yaparken doğru yağ seçmek önemlidir. Yağda kızartma, etin pişirilme sırasında tamamen yağın içine gömülü pişirilmesi anlamına gelir. Yağda kızartma ette bulunan vitamin ve minerallerin kayıplarını en aza indirmeyi sağladığı gibi ete lezzet ve gevrek bir doku kazandırır. Bununla birlikte, bu pişirme yöntemi ayrıca potansiyel sağlık riskleri oluşturmaktadır. Yağda kızartma sırasında et tarafından emilen yağ miktarı, özellikle de eğer et pane ile kaplı ise çok fazla olabilir. Emilen bu yağlar çok fazla kalori içerdiği için birçok sağlık problemini beraberinde getirir.

Et pişirmenin en doğru yöntemi sağlık açısından yavaş yavaş pişirmedir. Ayrıca haşlayarak tencerede pişirme ve fırın pişirme poşeti gibi yöntemlerle pişirme, daha sağlıklıdır, bunları tercih etmeye özen göstermek gerekir. Bununla birlikte, etinizi ızgara ya da yağda kızartırsanız, etleri aşırı pişirmemeye özen göstererek, sağlıklı yağlar kullanarak ve et sularının yanmasını engelleyerek olumsuzlukları azaltabilirsiniz.

Yorum yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.