Telefonla Sipariş Verin Whatsapp hattımız

Gıda Saklarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

buzdolabinda ve derin dondurucuda gida saklarken dikkat etmeniz gereken her sey
20 Ocak 2020 0 Comments

Buzdolabında ve Derin Dondurucuda Gıda Saklarken Dikkat Etmeniz Gereken Her Şey

Et ve türev ürünleri uygun şartlar gözetilmeden bekletilmeleri halinde hızla bozulabilen ve tüketilmesi zararlı hale gelen gıdalardandır. Bu durumlarıyla tüketilmeleri halinde ciddi sorunlara gıda zehirlenmelerine yol açarlar. Dolayısıyla derin dondurucu kullanımında neyin nasıl ve ne kadar saklanabileceği bilgisi çok önemlidir.

Kırmızı etlerde kesimi takiben hemen sonra buzdolabına koyma sağlıklı bir davranış değildir. Yeni kesilmiş kırmızı etler en azından 3-4 saat dışarda bekletilmeli tüm kanın dışarı akması sağlanmalıdır. Ortam sıcaklığında ve dinlendirilmiş etler daha sonra buz dolabına ve derin dondurucuya alınmalıdır.
Eğer kırmızı et kıyma durumuna getirildiyse bekletilmeden tüketilmesi sağlanmalıdır. Kıyma olarak kırmızı etin bekleme süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Pişirildikten sonra da en geç 2 gün içinde tüketilmiş olmalıdır. Bu saklama süresini buzdolabında bile olsa geçiren etli gıdalar yenmemelidir.
Derin dondurucular etlerin uzun süre saklanması konusunda başarılı çözümlerdir. Fakat uzun süre saklanmaya uygun ince dilimli veya parçalanmış veya bütün haline getirilmelidirler. Derin dondurucunun düşük ısısının etin içine nüfuz etmesini engelleyecek şekilde büyük parçalardan oluşan blok etler uzun süre saklamaya uygun değildir.

Gerek kemikli gerekse kemikten ayrıştırılmış etler derin dondurucuda saklanırken parçalara ayrılmış şekilde, buzdolabı poşeti veya uygun streçle sarılarak havayla teması mümkün mertebe kesilmelidir.
Elektriklerin kesilmesi veya başka bir sebepten derin dondurucunun çalışmaması durumunda kapaklarını kapalı tutarak ısı kaybını arttırmamaya özen göstermelisiniz. Derin dondurucu tam dolu şekilde 2 gün, yarım dolu durumundaysa bir gün süresince içindeki gıdaları donuk vaziyette tutabilir. Buzdolabı bölümündeyse bu süre sadece 4-5 saat kadardır.

Derin dondurucunuzun böyle bir olumsuzlukla çalışmaması durumunda mümkün olan diğer saklama yöntemlerine veya içindeki gıdaları hızlıca tüketme yoluna gidilmesi gerekir.
Bu şekilde uygun derin dondurucuda etleri 6 ay içinde tüketmiş olmak gerekir.
Dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri tercih etmeyin. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olur.

Hindi, kaz, tavuk gibi kanatlı etleri pişirildikten sonra 2-3 gün içinde tüketilmeli veya derin dondurucuda dondurularak saklanmalıdır. Derin dondurucuda 6 ay kadar saklanabilir.
Kırmızı etler derin dondurucuda 6-12 ay süreyle saklanabilir. Sosis salam gibi türev ürünler en çok 2 ayı aşmadan kullanmak doğru tercih olacaktır.

Aldığınız et ürünlerinin size ulaşana kadar bir süre geçtiğini unutmamalısınız. Kıyma satın alındıktan sonra hızla tüketilmelidir. Çiğ biftek, bonfile, kuşbaşı, pirzola gibi parça etler ve sakatatlar 3-4 gün buzdolabında dondurulmadan saklanabilir.

Kullanacağınız miktarlara bölerek dondurucuya koyduğunuz etlerin poşetlerinde açılma veya yırtılma söz konusu olursa derin dondurucuda hava alan bu etlerde renk değişimi ve kuruma gözlenebilir, bu etin kalitesinin düşmesine sebep olacaktır.
Kıyma kuşbaşı gibi kısmen işlenmiş etler en fazla 5-6 ay
Pişirilmemiş biftek veya benzerleri 6-8 ay
Pirzola ve etin benzer bölümleri 4-6 ay
Ciğer böbrek benzeri sakatatlar 3-4 ay
Evinizde haşladığınız et sularını 2-3 ay

Çiğ tavuk ve kaz , hindi gibi kanatlı etleri 10 aya kadar derin dondurucuda saklanabilir.
Salam sosis gibi işlenmiş et ürünlerini son kullanma tarihine kadar buz dolabında , peketleri açıldıktan sonra da gene buz dolabında olmak şartıyla 2-3 gün saklanabilir.
Balık alındıktan sonra buz dolabında 1-2 gün saklanabilir bu süreyi aşmamaya özen göstermelidir. Türüne göre temizlendikten sonra dondurulması durumunda saklama süresi 6 aya kadar uzayabilir.
Dondurucunuza balık ürünlerini koyarken düzgün dizili bir şekilde koyarsanız yer kullanımı ve çözüldüğünde balığın biçimini korumayı sağlamış olursunuz. Donmuş balıklar buzdolabında çözdürülmelidir. Asla yeniden dondurulmamalıdır.

Açık aldığınız sütü kaynattıktan sonra buzdolabında cam kavanozlara koyarak 2-3 güne kadar saklayabilirsiniz. Pastörize edilmiş endüstriyel sütler paketi açıldıktan sonra buzdolabında 2 günden fazla saklamamalıdır. UHT uzun ömürlü pastörize sütler paketleri açılmadıkları durumda oda sıcaklığında olsalar bile 1.5 ay kadar buz dolabındaysa 3 ay süreyle saklanabilirler. Açıldıktan sonra buzdolabında 3 gün den fazla saklanmamaları gerekir. Her türlü süt ve yoğurt gibi ürünlerin buzdolabında saklanırken kapakları kapalı olarak bulundurulmaları tercih edilmelidir.

Yoğurt evde mayalanarak yapılmalıdır. Çok temel bir gıdayı sağlıklı bir şekilde ailenize ulaştırmayı sağlamış olursunuz. Evde mayalanmış yoğurtlar oda sıcaklığında 1-2 gün bekleseler de tüketilebilirler. Buzdolabında kapalı cam kavanozlarda 2 hafta saklanabilirler. Bu özellikleri dolayısıyla evinizde haftalık yoğurdunuzu kendiniz mayalayarak yapabilirsiniz.

Peynirler kendi kutularında serin ışık görmeyen yerlerde saklanabilirler. Kalıp peynirler buz dolabında yumuşaklık ve sertliğine tuzluluk oranına göre 2-3 haftaya varan saklanma süreleri mümkündür. Kaşar peynirleri kurumaması için tedbir alarak 2 hafta bekletilebilirler.

Meyveleri buzdolabına yıkamadan koymak gerekir. Muz hariç bütün meyveler buzdolabında saklanabilir. Elma , armut, ayva, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler buzdolabında en çok 2 hafta kadar saklanabilir. Üzüm , erik, şeftali, kayası, gibi olanlar en çok bir hafta; kiraz, çilek, böğürtlen, dut gibi meyveler 2-3 gün buzdolabında saklanabilirler.
Patates , soğan, sarımsak gibi sebze grubu buzdolabında saklanmamalı ışıksız, serin bir yerde saklanmalıdır.
Domates, biber, patlıcan gibi sebzeler 3-5 gün
Ispanak, marul, gibi ürünler 2-3 gün
Kereviz lahana, havuç 6-7 gün

Bezelye, taze fasülye, bakla, bezelye gibi ürünler 3-4 gün buzdolabında tazeliklerini muhafaza ederler.
Bu ürünleri de buzdolabına yıkamadan koymak gereklidir.
Ürünlerin saklanmasında dikkat edilecek hususlar bunlar olmakla birlikte tercih etmeniz gereken en sağlıklı yöntem ihtiyacınız kadar ürünü satın alarak tüketmeniz en doğrusudur.

Yorum yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.